Czym jest kredyt refinansowy?

Kredyt refinansowy

Kredyt refinansowyŻyjemy w niełatwych czasach. Niełatwo mają zwłaszcza Ci którzy po raz pierwszy chcą uzyskać kredyt na mieszkanie. I nie chodzi tu już o tani kredyt hipoteczny o niskiej marży, ale o jakikolwiek kredyt. Spadająca zdolność kredytowa oraz coraz bardziej restrykcyjne przepisy sprawiają że obniżeniu ulega dostępność kredytów hipotecznych.

Z drugiej strony w pewnym sensie cieszyć powinni się Ci krótszy kilka lat temu zaciągnęli kredyt hipoteczny ze stosunkowo wysoką marżą. Wygląda na to, że zbliża się moment kiedy będzie można powalczyć o tańszy kredyt hipoteczny – dzięki temu, że banki oferują stosunkowo korzystne kredyty refinansowe.

Kredyt refinansowy to rodzaj kredytu hipotecznego, który przeznaczony jest na spłatę innego kredytu hipotecznego zaciągniętego w jakimś innym banku. Tego typu kredyt refinansowy opłaca się nam wziąć jeżeli jego oprocentowanie będzie niższe niż oprocentowanie posiadanego przez nas aktualnie kredytu hipotecznego.

W kontekście spadku akcji kredytowej banki zaczęły walczyć o posiadaczy dotychczasowych kredytów hipotecznych – niektóre banki oferują naprawdę niskie marże takich kredytów oscylujące aktualnie wokół 2% – chociażby bank Citi Handlowy, Deutsche Bank czy BZ WBK.

Oczywiście musimy pamiętać o pewnych kosztach związanych z zamknięciem posiadanego przez nas aktualnie kredytu hipotecznego – z reguły stanowią one od 1 do 2% wartości kredytu. Ale wydaje się, że przy różnicach marży rzędu 1 punktu procentowego kredyt refinansowy może być dla nas znacznie mniejszym obciążeniem finansowym.