Kalkulator kredytowy PKO BP

kalkulator

kalkulatorWiele osób planujących uzyskanie kredytu hipotecznego przed podjęciem decyzji o wyborze najlepszego banku próbuje uzyskać jak najwięcej informacji o atrakcyjności poszczególnych ofert. Jedną z najważniejszych informacji, jaką chcą oni uzyskać jest ta dotycząca wysokości rat, jakie co miesiąc trzeba odprowadzać do danego banku. Nic więc dziwnego, że dużym zainteresowaniem cieszą się kalkulatory kredytowe, zdolne do obliczenia wysokości rat na podstawie informacji o kwocie kredytu oraz okresie kredytowania. Najczęściej jednak takie symulatory mają raczej charakter ogólny  – nie uwzględniający aktualnego oprocentowania kredytów w każdym z banków. W takim przypadku najczęściej samemu trzeba wprowadzić do formularza takiego kalkulatora dane dotyczące określonego poziomu oprocentowania kredytów.

Niestety, zdecydowana większość banków nie publikuje na swoich stronach żadnego kalkulatora kredytu hipotecznego. Tym bardziej zatem należałoby pochwalić te banki, które w ten sposób ułatwiają swoim potencjalnym klientom podjęcie decyzji o wyborze kredytu.

Na początek kalkulator kredytowy przygotowany przez PKO – naszego największego banku oferującego kredyty hipoteczne (jego udział w całkowitej sprzedaży kredytów pod hipotekę przekracza 35%).

Kalkulator kredytu hipotecznego obliczający wysokość rat i zdolność kredytową

Jest to jeden z najbardziej rozbudowanych i wszechstronnych kalkulatorów kredytowych opublikowany na stronach banków. Kalkulator ten znajduje się na stronie https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/kredyty-mieszkaniowe/wlasny-kat-hipoteczny/. Pod informacjami o kredycie Własny Kąt znajduje się Kalkulator kredytu hipotecznego podzielony na dwie zakładki:

Kalkulator rat

W zakładce Oblicz ratę znajduje się kalkulator rat, za pomocą którego można obliczyć wysokość poszczególnych miesięcznych rat kredytu hipotecznego. Należy do niego wprowadzić dane dotyczące celu kredytu (budowa domu lub zakup nieruchomości), rodzaju rat, wysokości posiadanego wkładu własnego, kwoty kredytu, liczby rat (okresu kredytowania). Wynik obliczeń podawany jest jako wysokość raty kredytu, jaką co miesiąc trzeba będzie przy tych parametrach kredytowych odprowadzać do banku. Zaletą tego kalkulatora jest bez wątpienia szczegółowość uzyskiwanych informacji – dowiemy się nie tylko informacji o wysokości pierwszej raty ale uzyskamy  pełną symulację kredytową (harmonogram spłat wszystkich rat kredytu).

Kalkulator zdolności kredytowej

Z kolei w zakładce Zaplanuj budżet znajdziemy kalkulator zdolności kredytowej, dzięki któremu można się dowiedzieć  jaka będzie maksymalna kwota kredytu na jaki mamy szansę w PKO BP oraz ile będzie wynosić maksymalna rata kredytowa, jaką możemy spłacać. Kalkulator ten jest jest na etapie wprowadzania danych niezwykle drobiazgowy – należy wprowadzić do niego informacje dotyczące typu gospodarstwa domowego, liczby osób na utrzymaniu,  dochodów (z podziałem na poszczególnych kredytobiorców i po uwzględnieniu różnych typów zatrudnienia takich jak umowa o pracę na czas określony/nieokreślony, umowa zlecenie, umowa o dzieło itp.)  obecnych zobowiązań kredytowych oraz wydatków (te ostatnie rozbite są na wiele składowych takich jak wydatki na czynsz, żywność, elektryczność, woda i kanalizacja, telekomunikacja, telewizja, itp.).

Podsumowanie

Obydwa narzędzia bez wątpienia pozwalają na dokładne zorientowanie się w warunkach uzyskania i spłaty kredytu hipotecznego PKO BP. Godna pochwały jest zarówno szczegółowość danych wymaganych do wprowadzenia do kalkulatora jak i wynik prowadzonych obliczeń.